Położenie miejscowości


Patrząc na mapę Polski, Mańkowice odnajdziemy w południowo-zachodniej jej części, na Nizinie Śląskiej. Miejscowość jest położona na pograniczu dwóch krain geograficznych: Przedgórza Sudeckiego i Płaskowyżu Głubczyckiego. Administracyjnie wioska leży w województwie opolskim, powiecie nyskim i gminie Łambinowice. Powierzchnia gminy wynosi 124 km2 i stanowi 1,45% całości województwa. Mańkowice położone są w południowo-zachodnim obszarze gminy, w odległości 11 km od Łambinowic. Leżą przy trasie kolejowej Opole - Nysa oddalone o 12 km od miasta powiatowego.

Od północy gmina graniczy z obszarem gmin Niemodlin i Tułowice, od wschodu i południa z gminą Korfantów, natomiast od zachodu sąsiadami Łambinowic są gminy: Nysa, Pakosławice i Skoroszyce.

Gmina Łambinowice leży w południowo - zachodniej części województwa opolskiego, na Równinie Niemodlińskiej i w prawobrzeżnej części Doliny Nysy Kłodzkiej. Wschodnie tereny gminy obejmują lasy dawnej Puszczy Niemodlińskiej, natomiast północne obszary lasów wchodzą w obszar chronionego krajobrazu Borów Niemodlińskich.

W skład gminy Łambinowice wchodzi 12 sołectw: Bielice, Budzieszowice, Drogoszów, Jasienica Dolna, Łambinowice, Lasocice, Malerzowice Wielkie, Mańkowice, Piątkowice, Sowin, Szadurczyce i Wierzbie oraz 3 przysiółki: Bardno, Dworzysko i Okopy.

W odległości około 1 km w kierunku Nysy leży przysiółek Mańkowic - Bardno. Jego dawna nazwa to Mała Warta. Jest to zgrupowanie 12 gospodarstw, usytuowane po obu stronach drogi.